eProfit
Mediálne.sk
Meno: Heslo:
Predplatné  Inzercia  eObchod  Analýzy  Konferencie  O nás  |     English  RSS Registrácia: Nový používateľ Nastavenia Predĺženie
RUBRIKY
VYHĽADÁVANIE
ČASTO HĽADÁTE
Články o víne
Podľa výrobcu
Podľa pôvodu
Podľa odrody
Podľa druhu
NAJČÍTANEJŠIE - dnes
NAJDISKUTOVANEJŠIE - 7 dní
NAJNOVŠIE

Víno týždňa: Čierny elegán z južnej Afriky

Delheim Shiraz 2003 (14 obj. perc. alk.), Simonsberg, Stellenbosch, South Africa
[13.2.2007, eTREND / Martin Mráz]

Delheim patrí k pionierom červených kupáží typu Bordeaux či ružového vína z odrody pinotage v južnej Afrike. Špecialitou vinárstva je i skvelý shiraz, jeden z najlepších v krajine.

Hrozno použité na výrobu týchto mokov pochádza z juhozápadných svahov pod úpätím hory Simonsberg v najznámejšej juhoafrickej apelácii Stellenbosch.

Shiraz sa pestuje v dvanásť rokov starej vinici na ílovito-piesočnej pôde. Hrozno sa zbiera vo fáze optimálnej zrelosti.

Po odstopkovaní a lisovaní nasleduje nočná macerácia pri teplote 15 stupňov Celzia a fermentácia v rototankoch a vertikálnych fermentátoroch za pomoci vybraných kmeňov kvasiniek pri teplote 25 – 30 stupňov. Víno potom vyzrieva 12 mesiacov v súdkoch z francúzskeho duba.

Senzorické hodnotenie: v kalichu sa mok prezentuje príznačnou granátovo-červenou farbou tmavého zamatu. Aromatickú škálu lemujú odrodové tóny sušených sliviek a čučoriedok podporené empyreumatickými barikovými nuansami kakaa a korenia. Chuť vína je plná, čokoládovo-ovocná, mäkko tanínová, dochuť dlhá a čistá.

Celkový dojem: klasický shiraz z Nového Sveta s príznačnou odrodovou senzorikou podporenou decentnými nuansami francúzskeho bariku.

Partnerstvo s jedlom: zrejúce druhy tvrdých syrov, špeciality z diviny.

Ocenenia a ratingy: Wine Spectator – 90 bodov

Bodové hodnotenie: 89 bodov (max=100)

Cena: 500 Sk (Revina - obchodník s vínom )

Pomer kvalita/cena: vynikajúci (neuspokojivý - dobrý - veľmi dobrý - vynikajúci)

Autor je vínny publicista.

Foto – Carovin

Diskusia k článku (0 príspevkov)