eProfit
Mediálne.sk
Meno: Heslo:
Predplatné  Inzercia  eObchod  Analýzy  Konferencie  O nás  |     English  RSS Registrácia: Nový používateľ Nastavenia Predĺženie
RUBRIKY
VYHĽADÁVANIE
ČASTO HĽADÁTE
Články o víne
Podľa výrobcu
Podľa pôvodu
Podľa odrody
Podľa druhu
NAJČÍTANEJŠIE - dnes
NAJDISKUTOVANEJŠIE - 7 dní
NAJNOVŠIE

Tyrrell's Wines a ich najlepšie moky

Podnik, ktorý je domovom svetoznámeho semillonu i ostatných skvelých mokov
[3.4.2007, eTREND / Martin Mráz]

Austrálsky rodinný podnik Tyrrell's Wines s takmer 150-ročnou históriou výroby patrí k najprestížnejším producentom a exportérom vína na piatom kontinente. Spoločnosť sídli v horúcom a vlhkom údolí Hunter, 160 kilometrov severne od Sydney. Najlepšie miestne vinohrady sa rozprestierajú v okolí Pokolbinu.

Vat 1 Hunter Semillon 1999 (10,4 obj. perc. alk.), 91 bodov

Keď Tyrrell´s Wines vyprodukovali v roku 1963 svoj prvý Semillon VAT 1, nová ikona bola na svete. Víno začalo ihneď bodovať na miestnych i medzinárodných vinárskych fórach a vytvorilo tak precedens nebarikového média z Nového Sveta s ohromným potenciálom.

VAT 1 získal od prvého ročníka 1963 dodnes spolu 82 titulov šampióna, 23 veľkých zlatých medailí a 271-krát bol na výstavách zlatý. Je v histórii najoceňovanejším austrálskym bielym vínom vôbec.

Hrozno pochádza z troch vinohradov v regióne Pokolbin vysadených na ľahkej piesočnatej pôde v okolí samotného sídla podniku. Ich vek je viac ako 100 rokov.

Po zbere úrody ešte pred dosiahnutím úplnej zrelosti a krátkej fermentácii v nerezových tankoch vyzrieva VAT 1 minimálne 5 rokov vo fľašiach. Až potom sa prvýkrát dostáva na trh. Aktuálne je v predaji výborný ročník 1999.

V pohári má mok špičkovú zelenkavo-žltú farbu s krištáľovým leskom. Buket tvoria čisté tóny limetovej marmelády a lanolínu. Chuť je veselá, svieža, šťavnato-citrusová. V dochuti prebleskujú odrodovo typické tóny maslových hrianok.

VAT 1 má veľký zrecí potenciál. Je na počiatku fľašovej zrelosti, stále v ohromnej, mladíckej kondícii. Na tanieri výborne dopĺňa špeciality z rýb a darov mora.


Vat 47 Hunter Chardonnay 2002 (13,0 obj. perc. alk.), 90 - 91 bodov

VAT 47 uzrelo svetlo sveta prvýkrát v roku 1971 ako prvé austrálske chardonnay. Dnes patrí k najlepším vínam z tejto odrody u protinožcov. Dovedna získalo 38 titulov šampióna, 10 veľkých zlatých a 164 zlatých medailí na výstavách po celom svete.

Podobne ako VAT 1 i VAT 47 pochádza z troch vinohradov vysadených na ľahkých aluviálnych pôdach piesčitého charakteru v okolí Pokolbinu. Najstaršie kry sú ešte zo začiatku minulého storočia.

Mušt fermentoval nerezových tankoch, ďalej v nových francúzskych barikoch (30 percent) a starších dubových sudoch (70 percent). Víno potom vyzrievalo v dreve ďalších šesť mesiacov. V procese vinifikácie neprebehla jablčno-mliečna fermentácia, v chuti sa preto zachovala príjemná acidita.

Po naliatí do pohára osloví svietivá zlatisto-zelenkavá farba s trblietavou iskrou. Zmes ovocia v bukete je očarujúca. Tóny nektaríniek, žltého melónu a banánov sú doplnené jemnou vanilkovo-toastovou charakteristikou bariku. Chuť moku je čarokrásna, plná, ovocno-krémová s dominanciou broskyne, ananásu a melónu, ktoré podfarbuje decentná acidita. Excelentný partner k rybám a hydine!

Vat 9 Hunter Shiraz 2001 (13,8 obj. perc. alk.), 89 bodov

VAT 9 je klasický shiraz z údolia Hunter, jednej z najvýznamnejších oblastí pestovania tejto modrej odrody v Austrálii. Vo vinárstve Tyrrell´s sa dorába už od roku 1962. Veľká časť hrozna pochádza z vinohradu s ťažkou červenou hlinitou pôdou vulkanického charakteru, ktorý bol vysadený v roku 1879.

Víno je reflexiou vydareného ročníka 2001. Po otvorenej fermentácii nasledovala maturácia vo veľkých, 500 galónových dubových sudoch. Pätina vína vyzrievala vo francúzskom bariku.

V kalichu má mok granátovo-červenú róbu s purpurovo-ružovým lemom. Buket je vyzývavý, slivkovo-grafitový i zemito-korenistý, telo stredne stavané, symetrické. Na podnebí zanecháva zvodný dojem po slivkách a čokoláde podfarbený sladkými tanínmi. Hodí sa k jemnejším úpravám hovädzieho a bravčového mäsa.

Vat 8 Shiraz - Cabernet 2001 (14,0 obj. perc. alk.), 87 bodov

VAT 8 je jedinou zmesou z dvoch regiónov v prémiovej rade VAT. Animálno-korenisté nuansy shirazu z Hunter Valley sa vo víne snúbia s mentolovo-kassisovými tónmi kabernetu z chladnejších vinohradov špičkového regiónu Coonawarra.

Po fermentácii v otvorených nádobách sa 2/3 porcie shirazu miešajú s 1/3 cabernetu a výsledná kupáž ďalej vyzrieva vo francúzskych a amerických barikoch.

V kalichu má víno granátovo-červenú farbu s krvavým rubínovým lemom. Buketu dominujú sladké kabernetové tóny prezretých čiernych ríbezlí a čučoriedkovej konfitúry doplnené o zemito-korenisté charakteristiky bariku, ktoré sa spolu s ovocnými notami prenášajú i do hladkej chute moku s vyzretými tanínmi. Dochuť vína je dlhá, ovocná.

Portfólio VAT Tyrrell's Wines na náš trh dováža spoločnosť Revina.

Autor je vínny publicista.

Foto – Tyrrell's Wines, Winestate

Diskusia k článku (0 príspevkov)