eProfit
Mediálne.sk
Meno: Heslo:
Predplatné  Inzercia  eObchod  Analýzy  Konferencie  O nás  |     English  RSS Registrácia: Nový používateľ Nastavenia Predĺženie
RUBRIKY
VYHĽADÁVANIE
ČASTO HĽADÁTE
Články o víne
Podľa výrobcu
Podľa pôvodu
Podľa odrody
Podľa druhu
NAJČÍTANEJŠIE - dnes
NAJDISKUTOVANEJŠIE - 7 dní
NAJNOVŠIE

Juhoafrický Delheim na Slovensku

Hľadajte s nami čarovné vône a chute ukryté vo vínach z celého sveta
[2.10.2006, eTREND / Martin Mráz]

Delheim patrí medzi etablované značky vína na juhoafrických i svetových trhoch. Spoločnosť začala ako jedna z prvých v južnej Afrike dorábať červené kupáže typu Bordeaux či ružové vína z domácej odrody pinotage. Špecialitou je i skvelý shiraz.
Kvalita vín je dlhodobo stabilná, cena priaznivá. Importérom značky Delheim na náš trh sa stala bratislavská spoločnosť Revina, ktorá uplynulý týždeň predstavila tieto známe juhoafrické moky prvýkrát na Slovensku.

Vlajkovou loďou celého portfólia je Grand Reserve 2001 (14 obj. % alkoholu). Táto kupáž kabernetu a merlotu sa dorába od roku 1981. V jubilejnom ročníku 2001 už tradične prevažuje kabernet (98%). Nepatrný prídavok merlotu dodáva vínu ovocnosť a zamatovosť.
V kalichu má mok granátovo-červenú róbu s vyzretejším purpurovým okrajom. Buket je zmesou tmavého bobuľového ovocia (čučoriedky, kassis) a korenistých tónov bariku (cigar box) s jemnými mokka nuansami.
Chuťová predohra je tanínová, samotná chuť ovocná, čučoriedkovo-ostružinová. Plnoštíhle telo vína je zakončené uspokojivým ovocným finišom. V celkovom hodnotení si mok zaslúži 87 bodov, z celkových 100 možných.
Ďalšou zo špecialít Delheimu je ružová Pinotage 2005 (12 obj. %). Víno je už od roku 1976 jedným z najznámejších juhoafrických rosé vôbec. Ročník 2005 sa vydaril a určite ho možno odporúčať ako ideálneho partnera na práve prebiehajúce babie leto.
V pohári je víno lascívne, krinolínovo-červené. Ani vôňa v ničom nezaostáva. Jahodová dužina a čerstvo prekrojená šťavnatá dyňa – to je jej najvýstižnejšia charakteristika.
Chuť je sprvu svieža, potom zvodne guľatá, jahodová, dochuť dlhá, čistá, čerešňovo-vanilková. Vínu chýba skutočne iba krôčik k zlatej medaile (89 bodov).
Tretím zaujímavým juhoafrickým hráčom je Shiraz 2003 (14 obj. %). Odroda sa v podaní Delheimu mení na skutočný skvost – mok je jedným z najobľúbenejších juhoafrických shirazov známej britskej vínnej publicistky Jancis Robinsonovej a 90+ bodové hodnotenia mu už tradične udeľuje i mienkotvorný Wine Spectator.

Tmavá granátová farba sa v kalichu pekne sobáši so sladkou vôňou sliviek, lesných čučoriedok, jemnou animalitou a štipkou korenia. Chuť je robustne stavaná, ovocno-korenistá, dlhá, 90 bodová.
Hrozno použité na výrobu najlepších vín Delheim pochádza z juhozápadných svahov na úpätí hory Simonsberg v najznámejšej juhoafrickej apelácii Stellenbosch.
Spoločnosť ekologicky hospodári na 3 majetkoch s celkovou výmerou 150 hektárov rodiacich vinohradov. Oblasť Driesprongh je domovom chardonnay, sauvignonu, rizlingu, cheninu a tramínu, nižšie položeným oblastiam Vera Cruz a Klapmuts naopak dominuje kabernet, merlot, shiraz a pinotage.

Autor je vínny publicista.

Diskusia k článku (0 príspevkov)