eTREND
Mediálne
TRENDreality
TRENDauto
TRENDrelax
eProfit
Meno: Heslo:
Predplatné  Inzercia  eObchod  Analýzy  Konferencie  O nás  |     English  RSS Registrácia: Nový používateľ Nastavenia Predĺženie
RUBRIKY
VYHĽADÁVANIE
ČASTO HĽADÁTE
VÍNNE KATEGÓRIE
Podľa výrobcu
Podľa pôvodu
Podľa odrody
Podľa druhu

Jarným hitom je ružové víno

Rosé sa vyrába maceráciou modrých odrôd alebo kupážovaním bielych a červených vín
[7.5.2007, eTREND / Martin Mráz]

Popularita rosé neustále rastie. Tento sezónny štýl vína si získava čoraz viac priaznivcov na celom svete. Nechajte sa zlákať a určite neoľutujete. Odvďačí sa vám pohár plný sviežich ovocných vôní a chutí.

Macerácia i kupážovanie

Rosé sa vyrába dvomi spôsobmi – maceráciou modrých odrôd alebo kupážovaním bielych a červených vín. Častejšia je macerácia.

Rmut pochádzajúci z modrého hrozna nakváša niekoľko hodín až dní. Do muštu sa zo šupiek uvoľňujú farbivá, taníny a aromatické látky, vždy v nižšej intenzite, ako v prípade červených vín. Takto pripravený mušt sa následne premiestni do nerezového tanku, kde prebieha ďalšia fermentácia.

Ak sa časť muštu po oddelení ružovej frakcie ponechá v kontakte so šupkami, vzniká súčasne koncentrované červené víno (metóda saignée).

Dĺžka macerácie závisí od použitej odrody a požadovaného typu vína. Pinot noir s tenkou šupkou potrebuje na dosiahnutie istého stupňa farebnosti o čosi dlhší čas ako cabernet či mourvèdre. Príliš dlhá macerácia však muštu takisto neprosieva – stráca sviežosť príznačnú pre rosé a súčasne nedosahuje ani váhu červeného vína.

Druhým spôsobom dorábania ružového vína je vzájomné kupážovanie bielych a červených mokov, ktoré sa využíva výlučne v oblasti Champagne. Vďaka narastajúcej popularite ružového šampanského však čoraz viac vinárskych domov v Champagni inklinuje ku klasickej macerácii, upúšťajúc od prípravy ružových cuvée miešaním.

Rosé nájdete na celom svete

Ak sa raz rozhodnete vychutnať si pohár rosé, odkrýva sa vám široká paleta senzorických štýlov vína, pretože ružové moky nájdete prakticky vo všetkých svetových oblastiach pestovania viniča.

Talianske rosato sa často dorába z populárnej toskánskej odrody sangiovese, španielske rosado z Riojy a Navarry zasa z garnachy alebo tempranilla. V pozadí nemeckého Weissherbst sú odrody pinot noir či lemberger.

Baštou rosé je však južné Francúzsko ponúkajúce nespočetné množstvo štýlov ružového. V Provence sa navzájom kupážujú odrody grenache, syrah, cinsault a mourvèdre. Languedoc a južná Rhôna oplývajú podobnou odrodovou charakteristikou. Producenti v severnejšie položenom údolí Loire zasa často využívajú cabernet franc či pinot noir.

Rosé má dobré meno i v krajinách Nového Sveta. Argentína a Austrália si vyslúžili uznanie vďaka posledným ročníkom ružového. V Spojených štátoch sa na výrobu rosé využíva merlot (Long Island) i zinfandel (Kalifornia). Niektoré americké vinárstva dorábajú aj ružové kupáže á la Rhôna, často so zvyškovým cukrom.

Dva tipy na skvelé rosé

Vo farbe cibuľové, lososové, malinové či krvavo červené, vo vôni jahodové, čerešňové, kvietkové či melónové, v chuti ľahké a svieže, guľatejšie i dobre stavané. Rosé má mnoho tvárí, a každá z nich vie očariť. Prinášame vám dva ružové tipy – jeden z Nového a druhý zo Starého sveta.

Pinotage Rosé 2006 (12 obj. %), Delheim (86+ bodov)

Špecialitou juhoafrického vinárstva Delheim je ružové víno z národnej odrody pinotage. Mok sa dorába už od roku 1976 a je jedným z najznámejších rosé v južnej Afrike vôbec.

Ročník 2006, ktorý je aktuálne na trhu, je kupážou pinotage (90%) a sorty muscat de frontignan (10%). V pohári osloví nevtieravou svetlo ružovou farbou. Krásnu ovocnú aromatiku vytvárajú tóny šťavnatej červenej dyne a záhradných jahôd. Chuť je príjemne svieža, ľahká, ovocná. Víno je ideálnym partnerom na teplé jarné a letné večery. Na Slovensko ho importuje bratislavská spoločnosť Revina.

Mas Donís Rosé (13 obj. %), Celler de Capçanes, D.O. Montsant (88 bodov)

Ružový zástupca populárneho španielskeho dištriktu Priorat, v ktorom sa dorábajú hutné červené vína na báze odrody garnacha, často v kupážach s modernými francúzskymi varietami cabernet sauvignon, merlot a syrah.

V pohári sýte, malinovočervené médium vonia po lesných jahodách a malinách. Chuť je decentne vyvážená, guľatá, príjemne ovocná, príjemne svieža. Toto rosé je vhodným partnerom ku grilovaným rybám, hydine a zapekanej zelenine. Na Slovensko ho dováža košický Nord Club.

Autor je vínny publicista.

Foto - www.ocliquidassets.com, www.winesnaturally.co.uk, www.cellercapcanes.com

Diskusia k článku (0 príspevkov)