eProfit
Mediálne.sk
Meno: Heslo:
Predplatné  Inzercia  eObchod  Analýzy  Konferencie  O nás  |     English  RSS Registrácia: Nový používateľ Nastavenia Predĺženie
RUBRIKY
VYHĽADÁVANIE
ČASTO HĽADÁTE
Články o víne
Podľa výrobcu
Podľa pôvodu
Podľa odrody
Podľa druhu
NAJČÍTANEJŠIE - dnes
NAJDISKUTOVANEJŠIE - 7 dní
NAJNOVŠIE

Austrálsky Hunter Semillon nemá vo svete konkurenciu

Semillon je jednou z bielych muštových odrôd, ktoré stoja v tieni populárnejšieho chardonnay či sauvignonu
[12.9.2006, eTREND / Martin Mráz]

Semillon sa často pridáva do bielych kupáží nazvýšenie ich acidity. V botrytickej podobe je základom sladkých francúzskych skvostov zo Sauternes a Barsacu. V austrálskom Hunter Valley je ale všetko naopak.
Miestne semillony sú jedinečnou špecialitou známou po celom svete. Najlepšie vína sú výlučne monovarietálne a nikdy neprichádzajú do styku s barikom.
Po fermentácii v nerezových tankoch sa stáčajú do fliaš, v ktorých sú schopné vyzrievať niekoľko desiatok rokov a napriek tomu si zachovať svoj svieži mladícky šarm. K základnej citrusovej charakteristike austrálskeho semillonu sa s vekom pridávajú expresívne tóny lanolínu, bieleho vosku a maslových hrianok, ktoré si nemožno pomýliť so žiadnym iným vínom na svete.

NEPREHLIADNITE SÚVISIACI ČLÁNOK:

 Čaro Hunter Valley
Oblasť je obľúbenou turistickou a víkendovou destináciou ležiacou približne 160 kilometrov severne od Sydney a súčasne vinohradníckym centrom Nového Južného Walesu. Okrem svetoznámeho semillonu sa tu pestuje i famózny shiraz.
Ak je shiraz modrou pýchou Austrálie, semillon z Hunter Valley je pre protinožcov rovnakým skvostom, no v bielom vydaní.
Najlepšie vinohrady horúceho a vlhkého údolia sú sústredené v okolí Pokolbinu. Tu sídli i svetoznámy producent Hunter Semillonu, spoločnosť Tyrrell´s Wines.
Semillon sa v údolí Hunter dorába v štyroch základných podobách. Najjednoduchším príkladom je cuvée so sauvignonom alebo chardonnay. Vína sú ľahké, svieže a pitné dúškami.
Tipom pre fajnšmekrov sú botrytické zbery dorábané podľa vzoru francúzskeho Sauternes a Barsacu. Najlepšie vyniknú v spoločnosti sladkých dezertov.
Austrálskou špecialitou sú však odrodové semillony zo skoro oberaného hrozna. Vína neprichádzajú do kontaktu s dubovým drevom a majú obrovský zrecí potenciál, ktorý sa naplno rozvíja do svojej krásy až po niekoľkých rokoch strávených vo fľaši. Len výnimočne sa tieto moky barikujú.

Citrusy, lanolín a maslové hrianky
Mladé austrálske semillony boli v minulosti častým terčom kritiky pre svoju jednoduchosť a relatívne vysokú aciditu. Najväčší odporcovia ich dokonca prirovnávali k citrónovej limonáde s pachuťou slamy.
Mladý semillon tieto senzorické vlastnosti, predovšetkým citrusovú aciditu, skutočne má. S rokmi strávenými vo fľaši sa odroda neuveriteľne mení.
Pôvodné citrusové charakteristiky prechádzajú do buketu limetovej marmelády. K nej sa postupne pridávajú lanolínové a voskové nuansy spolu s typickými tónmi maslových hrianok.
Na kráse a hĺbke s rokmi naberá i chuť týchto výnimočných vín. Medová textúra podporená limetovou aciditou im dodáva príznačnú finesu a šarm.

 Tyrrell´s Wines – pionieri semillonu v Hunter Valley
Keď Tyrrell´s Wines vyprodukovali v roku 1963 svoj prvý Semillon VAT 1, nová ikona bola na svete. Víno začalo ihneď bodovať na miestnych i medzinárodných vinárskych fórach a vytvorilo tak precedens nebarikového média z Nového Sveta s ohromným potenciálom.
VAT 1 dodnes získal spolu 82 titulov šampióna, 23 veľkých zlatých medailí, 271-krát bol na výstavách zlatý a 161-krát ovenčený striebrom. Stal sa tak najlepším austrálskym bielym vínom.
Hrozno používané na výrobu VAT 1 pochádza z troch polôh Short Flat v regióne Pokolbin. Tunajšie kry viniča boli vysadené ešte pred rokom 1900 na ľahkých piesočnatých pôdach s dobrou drenážou.
Hrozno sa oberá pred dosiahnutím úplnej zrelosti a po krátkej fermentácii v nerezových tankoch vyzrieva minimálne 5 rokov vo fľašiach. Až po tejto dobe sa prvýkrát dostáva na trh. Aktuálne je v predaji VAT 1 z výborného ročníka 1999. Slovenskí fajnšmekri môžu túto ikonu ochutnať vďaka spoločnosti Revina, ktorá je jej výhradným dovozcom na Slovensko.
Víno si i napriek svojmu veku zachováva mladistvú sviežosť a šarm. V pohári osloví príznačnými citrusovými notami s nezameniteľnou lanolínovou stopou, na podnebí šťavnatou chuťou limetovej dužiny podporenou tónmi maslových hrianok. Najlepšie vynikne v spoločnosti rýb a darov mora.

Autor je vínny publicista.

Diskusia k článku (0 príspevkov)